Jdi na obsah Jdi na menu
 


Choroby a škudci rodu Malus

2. 12. 2009
Choroby, škůdci: Jabloně jsou okrasnými a ovocnými stromy, které mají vlastní specifické škůdce a choroby. I stromy, které trpí různými potížemi a rostou v poměrně nepříznivých podmínkách, poskytují každoročně velkou úrodu. Základní podmínkou zdárného vývoje každého stromu a nejen stromu, je bujný vzrůst, díky němuž se dokáží vypořádat s řadou chorob i škůdců, jako např. i rakovina jabloní. Řada odrůd jabloní je odolná vůči strupovitosti. Pokud se však vyskytne, zasahne nejdříve list a šíří se, mumifikovanými plody a mrtvým dřevem,atd., častější však při vlhkčích podmínkách. Ošetření hlavně houbové choroby padlí a strupovitosti jabloní je třeba provést fungicidním přípravkem, na trhu dost velký výběr a každý si může vybrat. Ochranná lhůta se pohybuje od 14 dnů výše, dávkování a ochraná lhůta je uvedena na přiloženém letáku. Nikdy nedáváme větší množství než je předepsané. Velké množství přípravků najdete na internetu, já jsem však konzervativní používán Kuprikol a Sulikol. Jak mě učil můj profesor- musí se hlavně určit příčina problému, spousta problému je v - nesprávném postupu pěstování daného druhu . Proti obvyklým škůdcům postupujeme obvyklým způsobem, jabloně mají ale některé zvláštnosti. Jsou to Mol jablečný obvykle vytrvává v jádřinci chodbičky, z nichž vytlačuje drť do ústí na spodní straně plodu. Dalším škůdcem je pilatka, jejíž chodbičky se objevují v celém jablku. Postupně může napadnout i dva nebo dokonce tři plody. Bojujeme s ním hygienou a odstraněním a zničením napadených plodů během probírky. Po odkvětu můžeme použít i postřik. Mezi další podstatné škůdce kteří se objevují na jabloních jsou různé druhy mšic např. Mšice krvavávé, maková atd. , na mšice všeobecně používám postřik Mospilan. Plody - jablíčka rovněž ohrožují ptáci, vosy, škvoři. Všem uvedeným potížím, můžeme předcházet znalostí rostlin - jejich původu, pěstování, prevencí a zvýšenou hygienou nástrojů při řezu.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jabloně

(krakovic zelenyjezek@seznam.cz, 15. 6. 2012 20:24)

Po jarních slejvácích se na většině jablíček ve velikosti 1-2cm objevily po obvodu plodu praskliny do zatím menší hloubky.Nevím zda je to přemírou vody a chladného počasí,nebo zda se jedná o nějakou chorobu.Vloni nic takového strom neměl.Jedná se o polokmen Topasu.
Mohl by mi někdo říci o co se jedná??? Děkuji

Re: jabloně

(Jan Kalivoda, 19. 6. 2012 7:54)

Vážený pane
odpověď na Váš dotaz na praskání slupky plodů okrasných jabbloní jsem vložil do přispěvku choroby -praskání slupky u plodů rodu Malus