Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potentila fruticosa- Mochna křovitá

Obecný název: Mochna křovitá

Rod: Potentila

Taxon: fruticosa

Dovednostní úroveň: začátečník až po pokročilé

Často přehlížený a přitom vážný uchazeč o vytvoření bonsaje. Rostliny od přírody rostou keřovitě a jsou zajímavé svěží barvou kůry, která je až žlutavě hnědá, s odlupuje v pruzích, po celé textuře trupu. Má krásné převážně žlutéi květy a drobnými lichospřeženými listy. Rostliny výše uvedeného druhu jsou převážně husté vzpřímeně rozložité keře, vysoké okolo jednoho metru s jemnými větvičkamina koncích což ji předurčuje ke kultivaci - pěstování pro bonsaje. Dále se vyznačuje drobnými lichospeřenými listy, květy jsou převážně pětičetné obvyklá barva žlutá, plodem je nažka.

Tento druh se převážně roste v nížinách i ve středních polohách, vyskytuje na severní polokouli. Potentila se často nachází roste na vápencích a je evidentní, že jí bude dělat dobře v vápnitá půda s dobrou drenáží.. Je to rozšířená dřevina i u nás hlavně v parcích, ale i na zahradách. Ke zdárnému růstu potřebuje dobře propustné mírně vlhké půdy (rašelina-kompost-písek-trochu vápence). Dobře roste na plném slunci tak i v částečném polostínu. Celkem dobře snáší městské prostředí i částečné přísušky -sucho. Od května do konce léta bohatě kvete. Je doporučující rostlinu zmladit silným řezem, aby se udržela hojnost květů.

Nejvíce jsou kultivovány žlutě kvetoucí kultivary, které bývají nejodolnější. Bíle, červeně, oranžově a růžově kvetoucí kultivary jsou méně otužilé, více náročné na prostředí a zpravidla nedorůstají takových velikostí jako kultivary žluté

Existuje však mnoho kultivarů s květy různých barev a velikostí, například: bílá je Abbotswood výška 0,8 m, šířka 1m, žlutá Goldtepich v. 0,7m, š.1 m a Klondike v. 0,6 m, š. 0,8 m, růžová Pink-quen v. 0,4 m, š. 1,2 m a červená Red Ace v. 0,5 m, š. 0,7m atd..

Množíme řízkováním, oddělky semenem pro naše účely se nebudu zabývat. Rostliné řízky odebrané ať již na podzim nebo na jaře teď zasaďte do země nebo zapíchejte do truhlíku popř., hrnků s množárenským substrátem. Po zasazení důkladně zálít a přikrýt pokud není skleník alespoň foliovým krytem, aby zemina nevyschla. V těchto podmínkách vytvoří řízky brzy mnoho mladých kořenů.

Tipy a rady: někteří lidé dávají rádi mleté vápno do půdní směsi, já používám buď jako dolomitické vápno kusové a nebo vápenec (travertin) drcený. Nejlepší je hned v prvních letech po získání ohýbat - tvarovat protože bohatě-silně roste. Starší větve jsou již tvrdé a lámou se. Použijte stín na koženy. Tento druh má rád chladné půdy.

Závěrem mohu říci, že je to velmi vhodný použitelný druh pro bonsaje, protože produkuje silné a krásně zkroucené kmeny u starších rostlin. Vzhledem k tomu že je potěšující pro pěstitele, že snadno prorůstají spící pupeny ze starého dřeva, rychle vytvářet boční větvičky, nevýhodou je naopak , že často obráží i z dolní části kmene.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář